Julia van Baaren (28) is de dochter van de tv-presentatrice Anita Witzier (34) en Jeroen van Baaren. Julia krijgt door een onbeantwoorde liefde en een negatief zelfbeeld te maken met een eetstoornis. Ze schreef een boek over har strijd tegen deze stoornis en wat ze ervan geleerd heeft. Dit is alles wat je wil weten over Julia van Baaren
- Volledige naam: Julia van Baaren
- Leeftijd van Julia van Baaren: 28 jaar
- Woonplaats: Blaricum
- Beroep: Junior copywriter
- Ouders Julia van Baaren: Anita Witzier en Jeroen van Baaren
Wie is Julia van Baaren?

Julia van Baaren werd in 1998 geboren als de dochter van tv-presentatrice Anita Witzier en Jeroen van Baaren. Julia heeft nog een oudere broer, Bram van Baaren (33). Volgens Anita Witzier was Julia heel anders dan haar zoon Bram. Ze was heel eigenzinnig en onverschrokken. Zo sprong ze zonder na te denken en zonder bandjes het zwembad in en liep als jong meisje al zelf naar het dorp.
Julia wilde graag aandacht
Toen Julia nog jong was wilde ze zoveel mogelijk aandacht. Ze stond regelmatig haar favoriete zangeressen na te doen op tafel. Een van haar favorieten was Shakira. Ze was toen heel zelfverzekerd, maar dat veranderde later. Op een bepaald moment werd Julia op school buitengesloten en werd ze gepest.
In de schaduw van haar moeder

Het pesten en buitensluiten zorgde dat Julia zich als puber heel onzeker voelde en zich ook een beetje in de schaduw staan van haar bekende moeder. Niet alleen wist iedereen wie haar moeder was, haar moeder was ook nog eens heel slank. Als kind probeerde Julia graag de kleren van haar moeder. Die had prachtige jurken en mooie hoge hakken in de kast staan. Die hakken paste ze vaak wel, maar de mooie galajurken kreeg ze niet over haar, in Julia´s ogen, te dikke benen.
De eetstoornis begon toen Julia 16 jaar oud was
Julia was zich er altijd van bewust dat ze molliger was dan haar vriendinnen en wilde maar wat graag afvallen. Ze schreef hier ook over in haar boek. Op een feestje kwam ze te laat omdat ze urenlang op zoek was naar kleding waarin ze niet te dik leek. Maar een snelle blik van een knap slank meisje zorgde ervoor dat Julia zich direct bekeken, beoordeeld en te dik vond.
Toen Julia 16 jaar oud was kwam het moment dat de eetstoornis echt tot uiting kwam. Julia baalde als ze zich niet kon inhouden met eten. Ze besloot dan dat de dag toch al verpest was en bleef gewoon dooreten. Het idee was dat ze de volgende dag weer opnieuw zou beginnen met afvallen.
Op een dag besloot ze dat ze het beste na een vreetbui kon overgeven. De eerste keren kreeg ze dat eigenlijk niet voor elkaar. Na een paar keer protesteren gaf haar lichaam toe en gaf ze over. Julia zag dit als een oplossing voor haar problemen. Het luchtte zowel lichamelijk als geestelijk heel erg op.
Fanatiek sporten en calorieën tellen

Een groot deel van haar jonge leven was Julia van Baaren vooral bezig met obsessief sporten en calorieën tellen. Ze deed niets anders dan dat met als gevolg dat ze al haar levensvreugde kwijtraakte en geen energie meer had. Ze trok zich bovendien steeds verder terug. Ze kwam steeds minder buiten en zegde sociale activiteiten af.
Julia had in die periode maar een paar vriendinnen. Daar deed ze steeds minder mee en activiteiten waarbij ze ook samen zouden gaan eten probeerde ze volledig te vermijden. Julia had het gevoel dat het eten van zo min mogelijk calorieën leek op het inkleuren van een kleurplaat. Ze had het gevoel dat ze het alleen goed deed als ze binnen de lijntjes bleef, dus niet te veel calorieën at. Ze had op dat moment echt het gevoel dat minder calorieën eten haar een stapje dichter bij haar droomleven bracht.
Het dieptepunt
Toen Julia´s moeder en diens partner een keer op vakantie naar Finland gingen was Julia alleen thuis. Achteraf ziet ze dit als het grootste dieptepunt van haar eetstoornis. Ze bakte voor zichzelf cakes die ze direct opat. Maar zodra ze ze had doorgeslikt, rende ze naar het toilet om over te geven. Halverwege de week wist ze dat het eigenlijk zo niet kon. Toen haar moeder haar belde, wist ze meteen dat er iets aan de hand was. Anita Witzier besloot direct naar huis te komen om haar te helpen.
Toegeven dat je een eetstoornis hebt is moeilijk

Ondanks dat Julia van Baaren wist dat het niet goed met haar ging, durfde ze nog niet hardop te zeggen dat ze een eetstoornis had. Ze ging in die periode al naar een coach die haar hielp om te werken aan haar zelfvertrouwen. Die bracht haar in contact met Human Concern waar ze in therapie ging.
Julia ontdekt dat ze bang was voor het leven
Julia van Baaren ging de therapie in met het idee dat als de vreetbuien over waren ze weer beter was. Toch ontdekte ze dat het probleem daar niet lag. Tijdens de therapie-sessies kwam ze erachter dat ze eigenlijk bang was voor het leven. Eten was een manier om die angst niet te voelen.
De eetstoornis gaf veiligheid
Niet alleen eten, maar ook drank, drugs en roken gaven haar het gevoel dat ze niet hoefde te voelen. Daar kwam bij dat ze een heel laag zelfbeeld, weinig zelfvertrouwen en faalangst had. Julia maakte van haar eetstoornis haar identiteit, ze voelde zich hierbij veilig omdat het haar hele dag in beslag nam.
Proefdraaien in de samenleving

Nadat Julia van Baaren het besef kreeg dat haar problemen groter waren dan een eetstoornis en een diepgewortelde angst had voor het leven wist ze dat ze hiermee aan de slag moest. Ze had zich lange tijd verstopt voor het leven en besloot dat ze toch weer onderdeel wilde uitmaken van de samenleving. Ze wilde niet later terugkijken en het idee hebben dat ze wat gemist had. Ze vond dat ze niet langer kon vluchten en besloot te gaan ´proefdraaien in de samenleving´ zoals Julia dat in haar boek omschreef.
Doe het gewoon, ook al ben je bang
Julia van Baaren heeft nu een andere kijk op het leven. Ook als ze dingen eng vindt, doet ze het toch. Zo werd ze ooit gevraagd voor een fotoshoot waarvoor ze heel angstig was. Toch liet ze dat haar niet tegenhouden. Ze wist zeker dat ze het later zou zien als een gemiste kans en besloot daarom het toch te doen. Kortom, doe dingen gewoon, ook al ben je bang.
Julia van Baaren schrijft een boek over haar eetstoornis

In haar afstudeerjaar moest Julia van Baaren een afstudeeropdracht maken. De meeste andere studenten schreven over anorexia of kozen voor het schrijven van een handboek. Toch herkende Julia van Baaren zich niet in deze verhalen. Dat inspireerde haar om haar eigen verhaal te schrijven, een boek met de titel Jules.
Jules geeft een inkijk in het leven met een eetstoornis
Het boek is zeer aangrijpend en begint met een situatieschets van hoe het is om een eetstoornis te hebben. Julia van Baaren begint haar verhaal met dat ze huilend boven de toiletpot hangt. Ze heeft moeite met slikken vanwege een wondje achter in haar keel. Dat wondje zit daar omdat ze zo vaak met haar vinger in haar keel heeft geduwd.
Op haar linkerhand zitten ook wondjes op haar knokkels van haar tanden. Ze stopt haar hand weer in haar mond om zichzelf te dwingen om over te geven. Keer op keer totdat er alleen nog maar gal komt. Ze staat moeizaam en een beetje duizelig op. Als ze in de spiegel kijkt ziet ze een verdrietig meisje met bloeddoorlopen ogen.
Julia´s verhaal gaat verder

Julia zegt dat ze het in eerste instantie best spannend vond dat zoveel mensen haar boek lazen. De dingen die ze voorheen zover wegstopte waren opeens openbaar. Nu het boek een tijdje uit is, kijkt ze hier anders tegenaan. Het voelt voor haar als een verhaal dat afgesloten is. Het is nu meer een verhaal voor het publiek terwijl Julia verder gaat met haar nieuwe verhaal, haar toekomst.
Anita Witzier voelt dat ze tekort geschoten is

Het moment dat Julia van Baaren aan haar moeder Anita Witzier vertelt dat ze een eetstoornis heeft, slaat dat in als een bom. Anita begrijpt niet dat ze het niet door heeft gehad. Ze heeft ooit nog een programma gemaakt in een verslavingskliniek en heeft daardoor van dichtbij gezien wat verslaving en eetstoornissen met mensen doen.
Anita had het gevoel dat ze als ouder tekortgeschoten was. Toen ze het boek van Julia voor het eerst gelast was ze behoorlijk onder de indruk en vroeg zich af hoe ze dit allemaal heeft kunnen missen. Ze wist wel dat haar dochter onzeker was over haar lijf, maar ze dacht dat het onzekerheid is die elke vrouw ervaart. Anita zegt in een interview dat het kwalijk is dat we als vrouwen altijd slank willen zijn en dat dat het ideaalbeeld is. Ze was als tiener zelf ook onzeker over haar lijf en is bang dat ze dat doorgegeven heeft aan haar dochter.
Julia moet altijd op blijven letten
Ondanks dat Julia van Baaren de laatste jaren flink aan zichzelf heeft gewerkt moet ze altijd alert blijven. Ze zou het liefst willen dat ze nu kon zeggen dat ze helemaal genezen is, maar dat is niet de volledige waarheid. Julia zegt in een interview dat haar eetstoornis altijd een zwakke plek zal zijn.
Toch denkt ze dat het haar niet meer zo zal raken als voorheen. Ze is zich heel erg bewust van momenten waarop ze emoties of spanning ervaart. Ze wil hiervoor niet langer wegrennen en de problemen direct aanpakken op het moment dat ze ermee te maken krijgt. Volgens Julia helpt het soms om te huilen. Ze zegt dat best veel te doen, maar de eetbuien zijn niet meer teruggekomen.
Diagnose ADHD

Julia van Baaren heeft niet alleen jarenlang te maken gehad met een eetstoornis. Nog niet zo lang geleden kwam ze erachter dat ze ADHD heeft. Ze zegt dat veel mensen om haar heen het gek vinden dat ze de diagnose, die door sommige mensen ook als stempel wordt gezien, niet vervelend vindt. Volgens Julia vallen door de ADHD diagnose juist dingen op hun plek. Bepaalde gekke dingen zijn nu opeens te verklaren.
Veelgestelde vragen over Julia van Baaren

We kregen heel wat vragen binnen over Julia van Baaren. Dit is een lijst met de vragen die jullie het meest gesteld hebben en de antwoorden.
Wat is de leeftijd van Julia van Baaren?
Julia van Baaren is 28 jaar oud.
Wie is de vader van Julia van Baaren?
Jeroen van Baaren is de vader van Julia van Baaren. Hij is ook de vader van haar broer Bram. Hij en de moeder van Julia, Anita Witzier, gingen later uit elkaar. Anita Witzier die ooit de Zilveren Televizier-Ster won voor beste vrouwelijke televisiepersoonlijkheid, woont tegenwoordig met haar derde man Michel Nillesen in Blaricum
Hoe heet het boek van Julia van Baaren?
Het boek van Julia van Baaren heeft de titel Jules. Dit is de bijnaam van Julia. Het boek gaat over de periode dat Julia te maken kreeg met een eetstoornis. Julia heeft hier maar liefst 10 jaar tegen gevochten en heeft het dankzij therapie een plekje weten te geven.
Wat voor eetstoornis heeft Julia van Baaren?
De eetstoornis van Julia van Baaren is het beste te omschrijven als boulimia. Toch kan Julia van Baaren zich niet helemaal in die beschrijving vinden. Haar eetstoornis uit zich wel als boulimia, maar haar probleem was vooral dat ze bang was voor het echte leven en zich probeerde te verstoppen achter haar eetstoornis.





